
Wycieczka klas czwartych do Krakowa
7 października 2021r. uczniowie klasy 4a i 4b wraz z Wychowawczyniami: Panią Ewą Skórą i Panią Elą Kiszką oraz polonistką Jadwigą Wędel udali się na wycieczkę do Igołomi i Krakowa. Celem wyjazdu było zwiedzanie Zespołu Pałacowego w Igołomi oraz wizyta w Teatrze, Laki, Maski i Aktora „Groteska” w Krakowie.
Najpierw udaliśmy się do Igołomi. Piękną aleją kasztanową oraz ścieżką edukacyjną, prezentującą występujący na terenie Zespołu Pałacowego, dotarliśmy do uroczego pałacyku. W przeszłości należał on do hrabiego Wodzickiego i pełnił funkcję domu letniskowego. Zaprojektował go ten sam architekt, któremu zawdzięczamy Pałac Prezydencki w Warszawie. W drodze do pałacu uczniowie przeszli też obok zabytkowej kuźni uwiecznionej na znanym obrazie Artura Grottgera pt. „Kucie kos”. Dzieło nawiązuje do autentycznych wydarzeń dziejących się na terenie Igołomi w czasie powstania styczniowego. Krążąc po dawnym ogrodzie wyobrażaliśmy sobie, jak pięknie musiało wyglądać o miejsce za czasów swojej świetności… .
Po Pałacu oprowadzał nas jego Dyrektor. Opowiedział nam historię tego miejsca, pokazał eksponaty archeologiczne znajdujące się w budynku oraz piękne pomieszczenia służące kiedyś właścicielom pałacu. Szczególnie spodobała nam się sala balowa, wystawa archeologiczna, tajemnicze zakamarki i kręte schody prowadzące nie wiadomo gdzie. Dzisiaj budynek służy nauce – znajduje się tutaj oddział Instytutu Archeologii i Etnologii Państwowej Akademii Nauk.
Po zwiedzeniu pałacu udaliśmy się do Teatru Lalki, Maski i Aktora „Groteska”. Obejrzeliśmy tam przedstawienie na podstawie baśni braci Grimm pt. „O dobrym Kopciuszku i złych siostrach”. Specyfiką tego teatru jest występowanie na scenie - obok aktorów - również masek i różnego rodzaju lalek. Dzieciom bardzo podobał się spektakl, zwłaszcza postaci zwierzątek pomagających bohaterce. Nic dziwnego, że nagrodzili aktorów owacjami na stojąco. Po spektaklu aktorzy występujący na scenie oprowadzili nas po teatrze. Zdradzili trochę sekretów związanych z pracą aktora oraz pokazali różnego rodzaju maski i lalki.
Pełni wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do Nowego Brzeska i już marzymy o kolejnej wizycie w teatrze.
[Tekst: Elżbieta Kiszka]
Pozostałe zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.
Projekt edukacujny pt. Europa i ja
Rusza I edycja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Europa i ja ‘’.

Zadanie: W krainie muz - Ogólnopolski Projekt Edukacyjny pt. Z kulturą mi do twarzy

Nowa forma pracy przekształciła się w wielozmysłowe pole doświadczalne oraz okazję do artystycznych uniesień. Uczniowie wykonali prace plastyczne pod hasłem ,, Jesień wokół nas''.
Każda z grup niezwykle kreatywnie, zgodnie i twórczo podeszła do realizacji zadania, co zaowocowało fantastycznymi wytworami artystycznymi.
Powstała ,, Jesienna paleta barw'' w wykonaniu uczniów klas III
Zdjęcia można zobaczyć w zakładce Galerii na naszej stronie i na szkolnym facebooku.
Brawo artyści!!!
Magdalena Styczeń i Justyna Gorzałczany
Szkolny etap IX Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”
Dnia 29 września 2021r. chętni uczniowie naszej szkoły po raz kolejny przystąpili do pisania Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Jest to wyjątkowy projekt edukacyjny adresowany do uczniów różnych typów szkół. Organizatorzy tej akcji podkreślają, że rywalizacja w pisaniu tradycyjnego dyktanda to okazja do przybliżenia najważniejszych postaci i wydarzeń ze współczesnej historii Polski oraz pretekst do poznawania języka ojczystego. Dyktando jest także szczególną, aktywną formą wspólnych obchodów Święta Niepodległości.
W tym roku uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią ważnego dla rozwoju gospodarczego naszego kraju regionu – Śląska. Przypomniana im również została postać Wojciecha Korfantego, któremu zawdzięczmy przyłączenie tej silnie uprzemysłowionej krainy do Polski.
Ogółem w Dyktandzie wzięło udział 53. uczniów naszej placówki. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie klas ósmych. Do kolejnego etapu mogą przejść tylko uczniowie, którzy otrzymali minimum 75p. Organizator zastrzega sobie jednak, że pułap punktowy może zostać podniesiony.
Najlepiej ortograficzne zakręty pokonali uczniowie:
Kategoria klas V – VI:
1.Malwina Jędrosz kl. 5a - 76,5p.
2. Marcel Styczeń kl. 5b - 68p.
3. Adrian Wielbłąd kl. 5b - 64p.
Kategoria klas: VII – VIII
1.Julia Micuda kl. 8b - 76,5p.
2. Mikołaj Sendek kl. 8b - 76,5p.
3. Bartosz Cywicki kl.7b -75p.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom projektu. Trzymamy kciuki za najlepszych. Chętnych do wzięcia udziału w już X Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii” zapraszamy za rok, również we wrześniu.
[Tekst: Elżbieta Kiszka]
W czwartek 30.09.2021r uczniowie klas IV i V odbyli jednodniową wycieczkę w Beskid Sądecki. Była to wycieczka turystyczno-krajoznawcza, która prowadziła przez Rezerwat Ścisły Łabowiec do Schroniska PTTK na Łabowskiej Hali położonego 1061 m n.p.m. Wędrując przez obszar ścisłej ochrony wytyczonymi szlakami podziwialiśmy w deszczu i we mgle starodrzew bukowo-jodłowy oraz leśne runo z rzadkimi mszakami, paprotnikami
i porostami. Pan przewodnik opowiadał o roślinach chronionych a na własne oczy widzieliśmy oset górski-dziewięćsił bezłodygowy i goryczkę.
Obserwowaliśmy Salamandry plamiste, uznawane za najładniejszego polskiego płaza. Ich ciało jest czarne i błyszczące, pokryte żółtymi lub pomarańczowymi plamami. Ubarwienie salamander jest bardzo zmienne, nie spotyka się dwóch zwierząt o takim samym układzie plam na ciele. Z boku głowy zwierzę ma gruczoły wydzielające jad. Jest on niegroźny dla człowieka, ale może podrażniać np. oczy. Płaz ten przebywa w wilgotnych lasach, blisko wody, my spotykaliśmy salamandry w pobliżu Łabowczańskiego Potoku. Mimo niesprzyjającej pogody udało nam się dotrzeć do Schroniska, gdzie czekał na nas ciepły posiłek i gorąca herbata. Po odpoczynku w schronisku udaliśmy się w drogę powrotną do autokaru a następnie do Nowego Sącza. Zmęczeni, ale zadowoleni i w dobrych humorach wróciliśmy do Nowego Brzeska.

[Tekst:Ewa Skóra]