
Zaproszenie do udziału w konkursach powiatowych
Zespół Szkół im. B. Głowackiego w Proszowicach zaprasza uczniów naszej szkoły do udziału w powiatowych konkursach organizowanych w ramach projektu edukacyjnego "W kręgu wielkiej polskiej kultury",:
- plastycznym [tu kliknij]
- fotograficznym, [tu kliknij]
a także w konkursie:
- o wojskach specjalnych, [tu kliknij]
przygotowanym z Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych.
Szczegóły organizacji i warunków konkursów zawarte są w regulaminach (które otworzą się gdy klikniecie w link za nazwą konkursu). Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w konkursach (dla laureatów i wyróżnionych przewidziano nagrody rzeczowe).
POKAZY DOŚWIADCZEŃ
„Fizyka dla smyka”
W naszej szkole uczniowie uczestniczą w zajęciach przyrodniczych, które są prezentowane w formie aktywnego pokazu doświadczeń naukowych i eksperymentów z przeróżnych dziedzin dotyczących naturalnych, jednak wciąż zaskakujących zjawisk przyrodniczych.
W tym roku pokazy odbędą się 25. 02. i 26. 02. 2020 r. dla klas I-III oraz 27.02. i 8.02.2020r. dla uczniów klas IV-VIII. W klasach młodszych tematem pokazu będzie „Światło” , a w klasach starszych „Dźwięk”.
Celem pokazu jest:
- rozbudzanie ciekawości poznawczej wśród uczniów
- rozwijanie pomysłowości i innowacyjności w działaniach
- zaciekawienie zdobywaniem wiedzy o otaczającym nas świecie
Zajęcia dla każdej grupy uczestników będą prowadzili pracownicy naukowi z Akademii Nauk, używając różnych specjalnie skonstruowanych aparatów, maszyn i przyrządów. Prowadzący odpowiadają na liczne pytania, prowokują do samodzielnego myślenia, a przede wszystkim zapraszają do wspólnych eksperymentów i doświadczeń. Każdy uczeń ma szansę indywidualnie lub w grupie spróbować swoich sił i przekonać się „jakie barwy ma światło”, lub „co możemy usłyszeć”.
Zajęcia dla każdej grupy będą trwały po 50 minut.
Ta forma zajęć jest niezwykle ciekawa i umożliwia dzieciom zrozumienie trudnych zjawisk, które zachodzą wokół nas. W trakcie zajęć wszyscy uczniowie mogą brać udział w różnych eksperymentach i doświadczyć osobiście przemian zachodzących w najbliższym otoczeniu.
Po odbytym pokazie dołączymy zdjęcia ze wspólnej zabawy w młodych naukowców.
Organizator i koordynator: Maria Bąk
[Tekst: M. Bąk, foto: P. Gołębiowski]
Przedszkolaki w teatrze
25 lutego przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Nowym Brzesku pod opieką nauczycieli i licznej grupy rodziców wybrały się na przedstawienie familijne pt. „PIPI” w reżyserii Maćko Prusaka. Pipi Pończoszanka to klasyka, znana przez wszystkie pokolenia. Jej historia zawiera w sobie treści i przesłania, które nie przemijają.
„Pippilotta Wiktualia Firandella Złotomonetta Langstrumpf. Ma 9 lat i zna ją każdy. Jej mama mieszka na chmurce w niebie, a tata pływa po morzach i oceanach. Nie słynie z tego, że lubi chodzić do szkoły, ani z tego, że jest posłuszna dorosłym. W szkole nie pojawia się prawie wcale, a być posłusznym i grzecznym? To przecież okropne słowa! I cóż one właściwie znaczą? Poznajcie najsilniejszą dziewczynkę świata, z torbą pełną złotych monet, z rudymi warkoczykami i tysiącem piegów. Poznajcie jej przyjaciół, konia, z którym mieszka w willi Śmiesznotce, niezwykłe przygody, małpkę Pana Nilsona i wszystkie niestworzone historię, które opowiada. Ale pokochacie ją bardzo! Jak wszyscy na całym świecie. I bardzo zapragniecie stać się tacy jak ona, chociaż na parę chwil, choćby na czas podwieczorku. Oto ona. Po prostu Pippi. Kultowa postać dzieci, młodzieży i dorosłych w roztańczonym i rozśpiewanym spektaklu dla widzów od lat 3 do 103”- taki opis przedstawienia możemy znaleźć na stronie Teatru Ludowego i w pełni z tym opisem się zgadzamy. Spędziliśmy dwie godziny z rozśpiewanymi i roztańczonymi bohaterami przedstawienia, którzy chętnie zapraszali widzów do wspólnej zabawy. Cieszę się, że mogliśmy jako jedni z pierwszych obejrzeć ten wspaniały spektakl.
Elżbieta Wójcik
Dzień Języka Ojczystego
21 lutego - jak co roku w naszej szkole z inicjatywy polonistek był obchodzony Dzień Języka Ojczystego.
Dziś każda klasa opiekowała się jakąś trudną literką ortograficzną.
Była to przyjaźń na wesoło. Powstawały gazetki, śmieszne wierszyki i memy (np. "Eustachy schudł chodząc po Częstochowie", "Ćma ciągnie ciągnik", "Mucha chce pokochać chemię") oraz rebusy których bohaterkami były literki. W słownikach i czeluściach internetu odkopywano archaiczne słowa, do tworzenia i zapamiętywania rodzin wyrazowych oraz ciekawostki dotyczące naszej polskiej ortografii.
W klasach zamieszkały Śliwki, Pu-Chatki i inne gagatki ;-)
To był bardzo przyjemny i pouczajacy dzień.
A oto gazetka jaką oglądaliśmy na parterze szkoły.
Zapraszamy uczniów kl.III-VIII SP
do udziału w gminnym konkursie, pt.
„O czym szumią wierzby” ?
Regulamin Gminnego Konkursu
Twórczości Własnej:
1. Przedmiotem konkursu jest napisanie własnego wiersza lub twórczego opowiadania,
listu, wywiadu, opisu, komiksu.
2. Szkolny konkurs związany jest z obchodami „ XIV Małopolskich Dni Wierzby Głowiastej ”.
3. Tematem prac jest:
- wymyślenie w ciekawy sposób, co może dziać się w przyrodzie wokół starych polskich wierzb, dla jakich ptaków i zwierząt mogą być domem, co powiedziałyby nam- ludziom, gdyby umiały mówić?
4. Celami Konkursu są: rozwijanie wyobraźni, bogacenie słownictwa, wdrażanie do poprawności pisania, pokazanie związków człowieka z przyrodą oraz zachęcanie do pielęgnacji i ochrony wierzby głowiastej.
Dodatkowe informacje konkursowe:
- Doradzamy, aby lepiej wczuć się w temat Konkursu , poszukajcie informacji i ilustracji o wierzbie głowiastej, zapoznajcie się z atmosferą obchodów „Dni Wierzby Głowiastej” w poprzednich latach, odszukajcie w najbliższej okolicy rosnące wierzby.
-Może powstać cykl wierszy / tomik /, a teksty wierszy mogą być z rymami lub bez rymów , ozdobione ilustracją.
-Prace mają być samodzielne, napisane na komputerze. Dopuszczamy wiersze pisane ręcznie.
- Dłuższe prace powinny zajmować nie więcej niż stronę kartki A-4, mogą być także ozdobione ilustracją.
-Konkurs odbywa się w dwóch etapach: szkolnym i gminnym . Na etapie szkolnym Nauczyciele poloniści poszczególnych Szkół wyłonią 3 najlepsze wiersze i 3 prace pisane prozą w dwóch kategoriach: kl. III-VI i kl.VII-VIII.
-Prace na etapie gminnym będą oceniane przez Komisję w dwóch grupach wiekowych: uczniów młodszych i starszych oraz w kategorii wiersz lub proza.
- Komisja oceni prace pod kątem: zgodności pracy z tematem i formą wypowiedzi, oryginalności , poprawności zapisu , zgodności z tematem i celami konkursu.
- Najlepsze prace będą nagrodzone 6 marca 2020 r. podczas uroczystych obchodów „ XIV Małopolskich Dni Wierzby Głowiastej ” w Zespole Przedszkolno- Szkolnym w Nowym Brzesku.
-Terminy Konkursu: Etap gminny: podanie prac do 2 marca 2020 r. / sekretariat Zespołu Przedszkolno-Szkolnego /.
- Rozstrzygnięcie Konkursu i podanie wyników: 5 marca 2020 r.
/ wiadomość do poszczególnych Szkół /
Organizatorzy