Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

Apel porządkowy Samorządu Uczniowskiego


W poniedziałek 19. października Samorząd Uczniowski przeprowadził  apel porządkowy dla klas III - VI.

Podsumowano pierwsze osiągnięcia uczniowskich przedstawicieli. Pod wodzą opiekunek zorganizowali oni już w naszej szkole:
- wybory do Samorządu Szkolnego i ustatalenie jego planu działań na rok szkolny 2015/2016,
- dyskotekę i wybory Mistera Szkoły,
- powrót akcji Szczęśliwego Numerka,
- przygotowanie i wręczanie życzeń dla nauczycieli i pracowników szkoły z okazji święta Edukacji Narodowej,
- aktywny udział członków SU i pocztu sztandarowego w uroczystej akademii z okazji Dnia Nauczyciela.

Wszyscy uczniowie mogli dziś osobiście poznać członków zarządu Samorządu Uczniowskiego. Właśnie do nich, jako przedstawicieli społeczności uczniowskiej powini zwracać się ze wszelkimi inicjatywami i pomysłami.  

Pani Dyrektor Elżbieta Fularska podziękowała opiekunkom SU Paniom Jadwidze Wędel i Renacie Musiał oraz Grażynie Jakubowskiej za zaangażowanie w pracę.
Następnymi działaniami SU będą opieka nad Grobem Nieznanego Żołnierza na Święto Zmarłych i włączneie się w obchody rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz przygotowanie zabaw andrzejkowych.   

W tarkcie spotkania przypomniano uczniom o tym jak w naszej szkole wygląda strój galowy i o tym, że należy go zakładać na ważne uroczystości szkolne i poaństwowe.

Zwrócono uwagę uczniom na zachowanie bezpieczeństwa na przerwach i w drodze do szkoły z racji zmieniających się warunków atmosferycznych.

Po zakończeniu apelu wróciliśmy do klas na lekcje.


Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce 

Uczniowie klas trzecich w dniu 16. października mogli podziwiać jeden  z najcenniejszych zabytków kultury polskiej – Kopalnię Soli w Wieliczce. Kopalnia jest najstarszym na ziemiach polskich przedsiębiorstwem solnym, którego początki sięgają XIII wieku. Znajdują się tu wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziora, oryginalne urządzenia i sprzęt, a także zachowane ślady prac górniczych. Do kopalni schodziliśmy schodami (380 stopni) na I poziom (64 m). Zwiedzaliśmy trasę turystyczną, czyli 20 zabytkowych komór połączonych 2 km chodników oraz podziemną ekspozycję Muzeum Żup Krakowskich . Zwiedzanie trwało ok. 3 godzin. Największe wrażenie zrobiła na nas, usytuowana 101 metrów pod ziemią kaplica św. Kingi. Po zwiedzaniu odpoczywaliśmy  w kompleksie komór 125 m pod ziemią, gdzie znajdują się sklepy z pamiątkami, restauracja i sala zabaw. Wyjechaliśmy na powierzchnię windą, szybem Daniłowicza z poziomu III (135 m).
Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie na tle malowidła trójwymiarowego 3D na Rynku Górnym w Wieliczce.

Elżbieta Pawlińska, Grażyna Jakubowska




Akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to święto polskiej szkoły, to dzień szczególny, to święto nauczycieli, pracowników obsługi oraz  tych, co szkoły prowadzą i nadzorują. W tym dniu uczniowie mają okazję złożyć wszystkim nauczycielom podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w naukę i wychowanie, za to, że dają najcenniejszy i najtrwalszy podarunek, jaki można dać dziecku czyli wykształcenie.

Na uroczysty apel zgromadzili się nauczyciele, pracownicy administracji, nauczyciele emeryci oraz uczniowie. Po powitaniu wszystkich zgromadzonych i słowie wstępnym dyrektora Zespołu Przedszkolno – Szkolno – Gimnazjalnego  p. Urszula Trzepałka  skierowała ciepłe słowa, życzenia
i podziękowania dla grona pedagogicznego, pracowników administracji i obsługi. Życzenia złożył także Burmistrz Miasta i Gminy Nowe Brzesko p. Jan Chojka. Do życzeń przyłączyli się przedstawiciele Rady Rodziców.

Następnie zasłużeni pedagodzy odebrali Nagrody Burmistrza i Dyrektora.

Po części oficjalnej zabrali głos uczniowie, którzy zaprezentowali swoje umiejętności w koncercie życzeń. Były piosenki, wiersze oraz  sceny pokazujące w żartobliwy sposób życie w szkole.

[tekst: www.gimnazjumnb.edu.pl ]




Jak powstaje chleb w Nowobrzeskiej piekarni?

W czwartek 1. października uczniowie klas trzecich  "a" i "b" zgłębiali tajniki pieczenia chleba.
Pan Wojciech Kopacz - z "dziada i pradziada piekarz"  oraz właściciel piekarni w Nowym Brzesku, oprowadzał dzieci  po piekarni. Opowiadał szczegółowo o tym, co dzieje się w kolejnych pomieszczeniach i jakie sę etapy powstawania chleba. 

Dzieci dowiedziały się: 

• jak i z czego wyrabia się ciasto,

• jak nazywają się pracujące tam urządzenia,

• czym zajmują się poszczególni pracownicy,

• ile czasu pieką się w piecu chleb i bułki,

• jakie rodzaje pieczywa wypieka piekarnia,

• dlaczego w trakcie pieczenia puszcza się parę,

• jak wygląda krojenie i paczkowanie chleba.

Uczniowie z pomocą Pani Renaty - która codziennie "wyczarowuje z ciasta smakołyki",  uczyli się piec kruche babeczki.
Degustacja babeczek i pysznych drożdżówek była podsumowaniem wizyty w piekarni. Na koniec wszyscy pełni wrażeń  podziękowali  Panu Kopaczowi za możliwość zwiedzenia piekarni.


Tekst: Elżbieta Pawlińska, Grażyna Jakubowska

20151001_112453 (Kopiowanie)


Dzień Chłopaka w naszej szkole

Co roku 30. września obchodzimy Dzień Chłopaka. Z tej okazji w wielu klasach w naszej szkole odbyły się kameralne uroczystości. Chłopcy otrzymywali od dziewcząt upominki i życzenia. Np. w klasie szóstej były to kubki z napisem "Fajny chłopak" oraz wierszyki z życzeniami dedykowane poszczególnym chłopcom wychwalające ich zalety. Na lekcji wychowawczej dziewczęta przygotwały też dla swoich kolegów poczęstunek ze słodkościami i napojami oraz piękną okolicznościową dekorację sali z balonami.  

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował dla wszytskich uczniów klas IV- VI popołudniową dyskotekę z konkursami i specjalnymi wyborami ... Mistera Szkoły. Ten zaszczytny tytuł w tym roku szkolnym przypadł Kacprowi Podsiadło z klasy Va.
Wicemisterem szkoły został Filip Jasonek z klasy Vb, a tytuł Najsympatyczniejszego Chłopaka otrzymal Paweł Skóra z Va.

Wszystkim chłopcom składamy najlepsze życzenia, aby stawali się dobrymi, mądrymi i odważnymi mężczyznami :)