
W dniu 9 maja 2023r. klasa VIIa przygotowała w szkole Dzień Gwiezdnych wojen (ang. Star Wars Day) – nieoficjalne święto fanów Star Wars obchodzone 4 maja.
Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – amerykańska seria filmów stworzonej przez George’a Lucasa.
Seria została zapoczątkowana w 1977 roku premierą filmu Star Wars (któremu później dodano podtytuł: Część IV – Nowa nadzieja[1][2]). Stał się on światowym popkulturowym fenomenem. W kolejnych latach LucasFilm wyprodukował dwa sequele – Imperium kontratakuje (1980) oraz Powrót Jedi (1983). Wszystkie trzy filmy stanowią oryginalną trylogię Gwiezdnych wojen. W latach 1999–2005 powstała trylogia prequeli – Mroczne widmo (1999), Atak klonów (2002) i Zemsta Sithów (2005).
W 2015 roku odbyła się premiera filmu Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, który zapoczątkował nową trylogię sequeli. W kolejnych latach ukazały się następne części: Ostatni Jedi (2017) oraz Skywalker. Odrodzenie (2019). W tym okresie powstały też dwa spin-offy – Łotr 1 (2016) oraz Han Solo (2018).
„May the Force be with You!”
[Więcej zdjęć w galerii oraz na szkolnym Facebooku]
Konkurs Plastyczno-Ogrodniczy
„Pola Nadziei – poczuj miętę do pomagania”
Zadanie konkursowe polegało na ozdobieniu doniczki lub osłonki w żonkilowy motyw
i zasadzeniu w niej sadzonki mięty. Uczniowskie prace z pachnącą miętą zostały przekazane do Organizatora konkursu TPCh „Hospicjum im. Św. Łazarza” w Krakowie.





Ponadnarodowa Mobilność – Krok Milowy w Kierunku Efektywnej Komunikacji
w Języku Angielskim, Duga Resa, Chorwacja 16-30.04.2023 r.
Działania w ramach Programu Operacyjnego Wiedza-Edukacja-Rozwój
współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego
RELACJA OKIEM UCZNIA I NAUCZYCIELA
W dniach od 16 do 30 kwietnia 2023 roku, grupa 20 zakwalifikowanych Uczniów klas 6-8 pod opieką Zespołu Nauczycieli miała okazję uczestniczyć w pierwszej - miejmy nadzieję, że nie ostatniej – Ponadnarodowej Mobilności – Krok Milowy w Kierunku Efektywnej Komunikacji w Języku Angielskim. Wyjazd zagraniczny realizowany był w Chorwacji, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza-Edukacja-Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, przy współpracy z Osnovna Škola Vladimir Nazor, Duga Resa.
Naszym punktem docelowym stała się Duga Resa, niewielkie miasteczko położone w żupanii karlowackiej na północy Chorwacji, która później okazała się niesamowitym krajem o spektakularnych wodospadach, cudownym wybrzeżu, lazurowej wodzie, zachwycającej architekturze i walecznej historii. Podróż przebiegała bardzo przyjemnie, a na trasie przejazdu mogliśmy podziwiać panoramę Budapesztu skąpanego nocą w wodach Dunaju.
Na miejsce dotarliśmy o świcie; zmęczeni, lecz pełni chęci do rozpoczęcia nowej przygody. Podczas tych dwóch tygodni od poniedziałku do soboty uczestniczyliśmy w zajęciach merytorycznych prowadzonych przez Zespół Nauczycieli Szkoły Podstawowej w Nowym Brzesku: gry komunikacyjne w języku angielskim, krajoznawcze wycieczki edukacyjne – Pani Monika Stokłosa, prace projektowe nad plakatami poświęconymi Polsce i Chorwacji – Pani Katarzyna Olender, prace nad prezentacjami multimedialnymi o atrakcjach turystycznych Polski i Chorwacji z wykorzystaniem narzędzi TIK – Pani Katarzyna Porębska, zajęcia sportowe i turystyka piesza po okolicy – Pan Piotr Płatek.
Podczas lekcji prowadzonych dla 40-osobowej grupy mieliśmy okazję poznać wiele niesamowitych osób, z którymi rozmawialiśmy po angielsku, rozwiązywaliśmy rozmaite zadania, opracowywaliśmy i prezentowaliśmy plakaty porównujące Polskę i Chorwację, dyskutowaliśmy na temat atrakcyjności turystycznej obydwu krajów oraz chodziliśmy na piesze wycieczki. Choć w większości zajęcia prowadzone były w siedzibie Szkoły Przyjmującej Vladimir Nazor to niektóre z nich mogliśmy kontynuować w innej formie, na przykład: w Hotelu Frankopan – na dyskotece czy w ramach spotkania integracyjnego przy pizzy z naszymi nowymi przyjaciółmi; na wycieczkach wyjazdowych i stacjonarnych.
Najczęściej po skończonych zajęciach i obiedzie mieliśmy chwilę wytchnienia, mogliśmy wspólnie spędzić czas, czytać książki, grać w planszówki oraz pływać w hotelowym basenie. Jednak w niektóre dni czekały na nas o wiele ciekawsze propozycje – wycieczki edukacyjno-krajoznawcze.
- Wycieczka do Zagrzebia wraz z wizytą w Muzeum Techniki im. Nikoli Tesli
- Całodniowa wycieczka do Parku Narodowego Jezior Plitwickich – zajęcia merytoryczne dla grupy uczniów polskich i chorwackich
- Całodniowa wycieczka do Opatiji wraz z wypoczynkiem nad Morzem Adriatyckim
- Wycieczka do Karlovaca wraz z wizytą w Muzeum Wojny Domowej Karlovac-Turanj
- Cykl wycieczek pieszych po Duga Resa i okolicy (m.in. wzgórze Vinica, brzegami rzeki Mrežnica, Kamp Slapić) – zajęcia merytoryczne dla grupy uczniów polskich i chorwackich
Każda z wycieczek była dla nas niesamowitą okazją do poznania 3 różnych regionów administracyjnych Chorwacji i ich bogactwa przyrodniczego i kulturowego, poszerzenia wiedzy
z zakresu geografii, historii, architektury, geologii, rozwoju techniki i wynalazków. Jednocześnie byliśmy poddawani próbom językowym i zasypywani rozmaitymi ciekawostkami. Ponadto, zajęcia merytoryczne prowadzone w mniej formalnych okolicznościach stwarzały dodatkową możliwość do swobodnej komunikacji w języku angielskim i zacieśniania integracji polsko-chorwackiej.
Udział w Ponadnarodowej Mobilności był dla niezwykłym i uskrzydlającym doświadczeniem,
z którego chętnie będziemy czerpać w przyszłości. Mamy nadzieję kontynuować zawarte w Chorwacji znajomości i przyjaźnie. Wierzymy, że językiem angielskim otwieramy kolejne bramy do świata przygód zagranicą. Życzymy sobie i naszym kolegom, by korzystali z szans rozwoju.
Tekst: A.Sobczyk, K.Sałata, M.Stokłosa
Zdjęcia: M.Stokłosa, P.Płatek
Choć zdjęcia nie są w stanie oddać naszych przeżyć i wspomnień to gorąco zachęcamy do śledzenia szczegółowych relacji na szkolnym Facebooku:
Zajęcia merytoryczne
https://facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02upJT85bmGT7sYjE2GPm7BifWFcr9kCG8msEP8LUYvqns7rUgxxFxx5LWWcWNMozil&id=100063182741688
Zagrzeb
Park Narodowy Jezior Plitwickich
https://facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0dfcF9VR9kmomD7RmAkhfYvCZwDFeMkJqNMeDfxQpkiCxrCw5mDupKN8R1RBqVxXVl&id=100063182741688
Opatija
Karlovac
Dzień Tańca
Wyprawa przedszkolaków do Krakowa
Rewia na lodzie pt. NIEZWYKŁE PRZYGODY SINDBADA ŻEGLARZA
Dnia 28 kwietnia dzieci z Przedszkola Samorządowego w Nowym Brzesku , grupy Promyczki, Smerfy , Słoneczka i Misie udały się w podróż do Krakowa na Halę Cracovii i podziwiały spektakl teatralny na lodzie pt.: „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”. Wszystkie dzieci z zachwytem oglądały lodową opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Widowisko było niesamowite w wykonaniu zawodowych łyżwiarzy z całej Polski.
Sindbad przemierzył drogą morską prawie cały świat. Zatrzymywał się na kolejnym nieznanych i niebezpiecznych lądach, przeżywał fscynujące przygody. Spektakl przedstawiał różne przygody jakie spotykały tytułowego bohatera w czasie jego długiej podróży.
Dzieci były pod ogromnym wrażeniem pięknej ruchomej scenografii i dekoracji. Łyżwiarze mieli wspaniałe bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła świetnie dobrana oprawa muzyczna. To wszystko zapierało dech w piersiach.
Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
2 maja - Święto polskiej flagi
- czuli się bardzo dumni i dorośli ;-)


