Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności


Innowacyjne wymiary edukacji –  klasy siódme w Krakowie

W dniu 2 grudnia 2019 roku klasy siódme pełnym składzie wybrały się do Krakowa aby obejrzeć spektakl pt. „Pan Tadeusz Muzycznie” w wykonaniu Teatru Beskidzkiej Agencji Artystycznej. Po wejściu na salę teatralną w Państwowej Szkole Muzycznej w Nowej Hucie zasiedliśmy w pierwszych rzędach i oczekiwaliśmy klasycznej adaptacji szkolnej lektury autorstwa Adama Mickiewicza. Nasze zaskoczenie nie miało granic, gdy zobaczyliśmy młodych aktorów w sportowych strojach z kolorowymi akcentami odwołującymi się do epoki czy charakterystycznych cech odgrywanej postaci.

 Pan Tadeusz

Nowoczesna forma teatralna spektaklu łączyła hip-hopowe rytmy, nowoczesną choreografię z pięknem literackiej polszczyzny i wzniosłymi treściami patriotycznymi. Uczniowie ze szczerym podziwem oklaskiwali brawurowe wykonania całych obszernych partii naszej epopei narodowej. Realizatorzy doskonale uchwycili zarówno komizm jak i dramatyzm poszczególnych wydarzeń czy postaci np. tęsknotę zawartą w inwokacji czy niezmącony spokój Klucznika Gerwazego. Światło, dźwięk i nowoczesny ruch sceniczny budowały nastrój poszczególnych scen. Śmiałym pomysłem wykonawców było zaangażowanie naszych siódmoklasistów do dialogu z publicznością.

Bardzo się cieszymy, że Pani Polonistka Jadwiga Wędel znalazła dla nas spektakl po którym jeden z uczniów powiedział „To było bardzo fajne. Wolę teatr od kina.”

Drugim punktem naszego pobytu naukowego w Krakowie były warsztaty historyczne pt.„As wywiadu”w Muzeum Armii Krajowej. Pani przewodniczka najpierw oprowadziła nas po wystawie czasowej ukazującej dzieje miasta Kraków podczas okupacji hitlerowskiej. Naszą szczególną uwagę zwróciły archiwalne fotografie pokazujące burzenie pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku Głównym, (ówczesnym Adolf Hitler Platz). Następnie mieliśmy wykład historyczny z prezentacją multimedialną W części warsztatowej każdy z uczniów otrzymał do wypełnienia własną Kenkartę (dowód osobisty z czasów okupacji), w której zgodnie z otrzymanymi wskazówkami umieszczał swoje fikcyjne dane jako agenta Armii Krajowej a następnie osobiście stemplował ją pieczęcią z epoki. Zaopatrzenie w „fałszywe dokumenty” uczniowie zostali pogrupowani w małe oddziały wywiadowcze, które w podziemiach muzeum realizowały tajne zadania gry terenowej.



Aktywne zwiedzanie stałej wystawy Muzeum Armii Krajowej z własnym poszukiwaniem informacji bardzo zaangażowało wszystkich uczestników wycieczki. Uczniowie byli bardzo zdziwieni, że tak szybko upłynęły dwie godziny i czas już się zbierać do domu, bo autokar czeka.

Jako opiekunom grupy bardzo miło nam było usłyszeć, gdy Pani Przewodnik pochwaliła dużą widzę, wyjątkowo kulturalne zachowanie i duże zaangażowanie naszych siódmoklasistów.

Wychowawczynie

Alicja Sendek i Maria Bąk

[Foto spektaklu: internet. W zakładce Galerii możecie zobaczyć na fotorelację od uczestników wyprawy foto: B.Płaszewski, M. Błaszkiewicz, P. Piszczyk ]