
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Naszej Szkole
21 lutego każdego roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony 21. marca 1991r. przez UNESCO na pamiątkę tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952r. Zginęło wówczas pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Obchody tego Święta mają docenić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące. Aby te języki nie zniknęły bezpowrotnie, UNESCO opracowało "Atlas języków zagrożonych". Można w nim znaleźć dane na temat 3 tys. języków - w tym ośmiu związanych z regionem Polski, m. in.: kaszubski, poleski, wilamowicki.
Na szczęście nasz ogólnopolski język nie ma się, aż tak źle. Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie. Na całej kuli ziemskiej po polsku mówi około… 50 mln ludzi!
Przesunęliśmy finał obchodów tego Dnia w Naszej Szkole na 28 lutego 2023r., ponieważ niedawno wróciliśmy do nauki po feriach i nie zdążylibyśmy przygotować wyznaczonych dla poszczególnych klas zadań. A oto one:
Uczniowie klas:
- czwartych -wcielili się w postacie z bajek lub lektur- obowiązywał strój i krótkie przedstawienie bohatera,
- piątych - wyrecytowali lub ciekawie i poprawnie przeczytali wierszyki ortograficzne,
- szóstych - wyrecytowali lub ciekawie i poprawnie przeczytali wiersze „łamiące języki”,
- siódmych i ósmych - przedstawili wywiad z bohaterem lektury lub wyrecytowali albo pięknie odczytali wiersz o polskim języku.
Występom konkursowym przysłuchiwała się Komisja Oceniająca w składzie - panie Dyrektor: Magdalena Doniec i Anna Gładysz oraz panie Polonistki: Jadwiga Wędel, Katarzyna Olender i Elżbieta Kiszka. Komisja wybrała po jednym najlepszym występie uczniów z klas czwartych, piątych i szóstych oraz dwa najlepsze występy z klasy siódmej i ósmych. Oprócz wyróżnień przyznanych przez Komisję, wybrano także Nagrodę Publiczności dla Występujących z kl. 8b i 8a.
A oto nasi Występujący. Nazwiska Laureatów zostały wyróżnione:
Aleksandra Jędrosz- kl. 4a , Natalia Wójcik- kl. 4a , Marika Fąfara- kl. 5a ,
Maja Micuda – kl. 5b , Maja Radecka - kl. 5a , Milena Szturyn-kl. 5b ,
Wiktoria Stępa- kl. 5a, Wiktoria Data - kl.5b, Malwina Jędrosz- kl. 6a
Jakub Madejski – kl. 6b, Lena Kubik- kl. 6a , Marcel Styczeń -kl. 6b,
Nadia Skowrońska- kl. 6a , Wiktoria Wójcik - kl. 6b,
Nikola Jędralczyk, Emilia Schreder, Mateusz Terenkoczy, Jakub Krzyk- kl. 7a,
Karina Trela, Filip Borycki, Tomasz Gorzałczany, Michał Wcisło- kl. 8b,
Magdalena Nowak, Daria Adamek- kl. 8a,
Zuzanna Ziarko, Filip Gorzałczany, Bartosz Cywicki- kl. 8b,
Dorota Janczur- kl.8b, Krzysztof Sałata-kl.8b
O historii Święta i Występujących opowiadali Narratorzy:
- 8 a -Adam Adamczyk ,kl.8 b -Anna Sobczyk , kl. 5a -Karol Stępa ,
- 5b- Natalia Fularska , kl. 6a -Nadia Skowrońska , kl. 6b- Mateusz Kalika ,
- 4a- Natalia Czekaj , kl. 7a -Nikola Jędralczyk, kl. 4b- Milena Zimny
Uczniowie z kl. 4b w trakcie obrad Komisji uatrakcyjnili nam czas oczekiwań i wystąpili ciekawych kostiumach.
Wszystkim występującym gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłorocznych obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Pamiętajmy, że Nasz Język łączył nas w przeszłości nawet wtedy, gdy Polski nie było na mapie Europy. Łączy nas i dziś - bez względu na miejsce zamieszkania, wiek, płeć czy poglądy polityczne. Nie ma innego dobra – tak powszechnego i tak ważnego dla nas Wszystkich – jak Język Ojczysty. Po polsku rozmawiamy, przekazujemy swoje uczucia, wyznajemy wiarę, tworzymy własne dzieła. Dbajmy więc o jego poprawność, zasób słów i chrońmy za wszelka cenę od zapomnienia.
Organizatorzy