
Co powiedziałaby Nam Maria Konopnicka- nasza Patronka, gdyby przeniosła się w nasze czasy?
Drodzy Uczniowie, p. Dyrektor, szanowne Grono, Rodzice i Wszyscy, którzy szerzą oświatę!
Mówiono mi , że 8 października 1987 roku uroczyście Waszej Szkole nadano imię Poetki, Pisarki, Patriotki-Marii Konopnickiej, czyli mojej skromnej osoby.
Dla Szkoły został także ufundowany Sztandar-szkolny symbol, któremu , zwracam się zwłaszcza do Uczniów, powinniście oddać szacunek.
Chciałam Wam powiedzieć, że na nadaniu imienia Szkole Podstawowej w Nowym Brzesku była obecna moja prawnuczka Joanna Modrzejewska. W roku szkolnym 1987/ 1988, czyli ponad 30 lat temu moja prawnuczka odwiedziła Szkołę aż 2 razy. W październiku, kiedy było nadanie imienia i ufundowanie Sztandaru oraz w maju , kiedy było odsłonięte popiersie Marii Konopnickiej.
Wiem także, że na pamiątkę nadania imienia Waszej Szkole co roku, w maju - miesiącu moich urodzin obchodzicie Święto Patronki lub Dni Patronki. Uczniowie Waszej Szkoły przypominają w ciekawy sposób moje życie i twórczość .
Potwierdzono mi także, że w roku szkolnym 2004/ 2005 Absolwenci Waszej Szkoły pod opieką Wychowawczyń ułożyli słowa hymnu szkolnego, do którego muzykę opracował pan Olaf Jakubowski, ówczesny nauczyciel naszej Szkoły. Hymn nawiązuje do mojego życia i twórczości, czyli Waszej Patronki. Jest szkolnym symbolem, którego powinniście znać.
Mówiono mi także, że w roku szkolnym 2007/2008 bardzo uroczyście obchodziliście 20-lecie nadania imienia Waszej Szkole. Wtedy Waszym gościem była moja praprawnuczka Maria Rajpold, która przyjechała z Łodzi. Przygotowaliście piękne i kolorowe przedstawienie pt.: „Konopnicka wciąż żywa”. Wydaliście folder, kalendarz i prezentacje o Waszej Szkole, zaprosiliście dużo Gości.
Wiem, że we współczesnych czasach Młodzi lubią korzystać z różnych mediów, a komputer po prostu uwielbiacie. Prawdę mówiąc wolałabym, żebyście zaglądali do książeczek. No więc w Internecie, bo tak ta wielka sieć się nazywa, na stronie internetowej Waszej Szkoły znajdziecie zdjęcia i informacje o wydarzeniach z tamtych lat oraz listy mojej prawnuczki Joanny Modrzejewskiej, która była na uroczystości Nadania Imienia Waszej Szkole, ale nie mogła przyjechać na obchody 20-lecia. Tam na stronie poznacie również mój życiorys i twórczość.
Zachęcam Was do czytania moich utworów, podaję niektóre tytuły:
-wiersze: „Stary zegar od pradziada”, „Nasze kwiaty”, „Przy mrowisku”, „Stefek Burczymucha” , „ Pieśń o domu rodzinnym”, „A jak poszedł król…”,„ W piwnicznej izbie”, „ Tam, w moim kraju”, „Co słonko widziało”, „ Kraków”, „ O Wrześni ” / broniłam prawa dzieci do modlitwy w polskim języku /
- książeczki dla dzieci: „Na jagody”, „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”, „ O Janku Wędrowniczku”
- nowelki: „ Nasza szkapa”, „ Dym”, „ Miłosierdzie gminy”
W 1908 r. opublikowano "Rotę". Jest to jeden z najważniejszych moich wierszy. „Rota” stała się pieśnią patriotyczną. Utwór powstał pod wpływem oburzenia prześladowaniami polskości w zaborze pruskim. Muzykę do „ Roty” napisał Feliks Nowowiejski. Pieśń została po raz pierwszy wykonana publicznie 15 lipca 1910 r. na uroczystości odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie zorganizowanej w rocznicę 500-lecia bitwy pod Grunwaldem.
Na do widzenia, dam Wam radę, Drodzy Uczniowie. Zdobywajcie wiedzę, bo nie zawsze dzieci mogły się uczyć i mówić w ojczystym języku!
Dorosłym, życzę dużo cierpliwości i sukcesów w pracy. Czuwajcie nad młodymi Polakami !
/Razem z Koszałkiem Opałkiem „słuchałam” uważnie i spisałam – JW /