Szkoła Podstawowa w Nowym Brzesku
Aktualności

REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

z okazji Święta Patronki Marii Konopnickiej


 

1.     Konkurs organizowany jest w ramach obchodów ŚWIĘTA PATRONKI,

2.     W konkursie mogą brać udział wszyscy chętni uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowym Brzesku z klas IV - VIII

3.     Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie portretu Patronki Szkoły -  Marii Konopnickiej.

4.     Technika i format pracy dowolny, każdy uczestnik konkursu może dostarczyć tylko jedno zdjęcie pracy plastycznej w formacie JPG/JPEG. Maksymalny rozmiar zdjęcia nie może przekroczyć 10mb.

5.     W Konkursie mogą brać udział prace, samodzielnie wykonane przez ucznia,  które wcześniej nie były nigdzie publikowane i nie były zgłaszane w ramach żadnego innego konkursu.

6.     Każde zdjęcie pracy plastycznej powinno być zapisane według wzoru klasa imię nazwisko.

7.     Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację zdjęcia pracy plastycznej na stronie internetowej szkoły oraz na FB  

8.     Ocenie podlega:

·        Zgodność z tematyką konkursu

·        Oryginalność pomysłu, sposób jego przedstawienia i ujęcia

·        Ogólne wrażenie estetyczne

9.     Prace plastyczne należy wysłać do dnia 29 maja 2020 roku na adres: skora.ewa44@wp.pl

Szanowni Rodzice i Uczniowie!

 

Od 18 maja 2020r. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowym Brzesku wznawia stacjonarne prowadzenie działalności  zgodnie  z Rozporządzeniami Ministra Edukacji Narodowej  w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku  z zapobieganiem, przeciwdziałaniem  i zwalczaniem COVID-19 oraz z wytycznymi wydanymi przez  Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny:

 

·         od dnia 18 maja 2020 r. do dnia 7 czerwca2020 r. dopuszcza się możliwość realizacji zajęć rewalidacyjnych, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, w uzgodnieniu z organem prowadzącym, i za zgodą rodziców dzieci i uczniów posiadających odpowiednio orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęcia te mogą być realizowane w bezpośrednim kontakcie dziecka lub ucznia z osobą prowadzącą te zajęcia,

·         od dnia 25 maja 2020r. do dnia  7 czerwca 2020r. wznawia się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w szkole   dla uczniów klas I-III szkół podstawowych z możliwością zajęć dydaktycznych, w okresie tym  rodzice mogą zdecydować o nieuczęszczaniu ich dzieci do klas I–III szkół podstawowych,

 

·         od dnia 25 maja 2020 r. do dnia 7czerwca 2020 r. uczniom klasy VIII szkoły podstawowej, zapewnia się konsultacje z nauczycielami prowadzącymi zajęcia edukacyjne, w szczególności z przedmiotów  objętych egzaminem ósmoklasisty, oraz możliwość korzystania z biblioteki szkolnej,

·          od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 7czerwca 2020 r. uczniom szkoły podstawowej realizującym kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej zapewnia się konsultacje z nauczycielami prowadzącymi zajęcia edukacyjne oraz możliwość korzystania z biblioteki szkolnej.

Dowóz uczniów do szkoły na zajęcia lub konsultacje zapewnia rodzic indywidualnie swojemu dziecku, natomiast koszty dowozu dzieci (tych, które  objęte są stałym dowożeniem w ciągu roku szkolnego) pokryje Gmina i Miasto Nowe Brzesko w oparciu o indywidualne umowy zawierane z rodzicem ucznia. 

 

W dalszym ciągu do dnia 7 czerwca 2020r. dla uczniów szkół podstawowych prowadzone są zajęcia edukacyjne w systemie zdalnym z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z wytycznymi MEN, MZ i GIS dotyczącymi pracy szkół i placówek oświatowych:

 

https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-gis-mz-i-men

 
Magdalena Doniec
Dyrektor Zespołu Przedszkolno – Szkolnego
w Nowym Brzesku

maria konopnicka

Co powiedziałaby Nam Maria Konopnicka- nasza Patronka, gdyby przeniosła się w nasze czasy?

 

Drodzy Uczniowie, p. Dyrektor, szanowne Grono, Rodzice i Wszyscy, którzy szerzą oświatę!

Mówiono mi , że 8 października 1987 roku uroczyście Waszej Szkole nadano imię Poetki, Pisarki, Patriotki-Marii Konopnickiej, czyli mojej skromnej osoby.

 Dla Szkoły został także ufundowany Sztandar-szkolny symbol, któremu , zwracam się zwłaszcza do Uczniów, powinniście  oddać szacunek.

Chciałam Wam powiedzieć, że na nadaniu imienia Szkole Podstawowej w Nowym Brzesku była obecna moja prawnuczka Joanna Modrzejewska. W roku szkolnym 1987/ 1988, czyli ponad 30 lat temu moja prawnuczka odwiedziła Szkołę aż 2 razy. W październiku, kiedy było nadanie imienia i ufundowanie Sztandaru oraz w maju , kiedy było odsłonięte popiersie Marii Konopnickiej.

Wiem także, że na pamiątkę nadania imienia Waszej Szkole co roku, w maju - miesiącu moich urodzin obchodzicie Święto Patronki lub Dni Patronki. Uczniowie Waszej Szkoły przypominają w ciekawy sposób moje życie i twórczość .

Potwierdzono mi także, że w  roku szkolnym 2004/ 2005 Absolwenci Waszej Szkoły pod opieką Wychowawczyń ułożyli słowa  hymnu szkolnego, do którego muzykę opracował pan Olaf Jakubowski, ówczesny nauczyciel naszej Szkoły. Hymn nawiązuje do mojego życia i twórczości, czyli Waszej Patronki. Jest szkolnym symbolem, którego powinniście znać.

Mówiono mi także, że w roku szkolnym 2007/2008 bardzo uroczyście obchodziliście 20-lecie nadania imienia Waszej Szkole. Wtedy Waszym gościem była moja praprawnuczka Maria Rajpold, która przyjechała z Łodzi. Przygotowaliście piękne i kolorowe przedstawienie pt.: „Konopnicka wciąż żywa”. Wydaliście folder, kalendarz i prezentacje  o Waszej Szkole, zaprosiliście dużo Gości.

Wiem, że we współczesnych czasach Młodzi  lubią korzystać z różnych mediów, a komputer po prostu uwielbiacie. Prawdę mówiąc wolałabym, żebyście zaglądali do książeczek. No więc w Internecie, bo tak ta wielka sieć się nazywa, na stronie internetowej Waszej Szkoły znajdziecie zdjęcia i informacje o wydarzeniach z tamtych lat oraz listy mojej prawnuczki Joanny Modrzejewskiej, która była na uroczystości Nadania Imienia Waszej Szkole, ale nie mogła przyjechać  na obchody 20-lecia. Tam na stronie poznacie również mój życiorys i twórczość.

Zachęcam Was do czytania moich utworów, podaję niektóre tytuły:

-wiersze: „Stary zegar od pradziada”, „Nasze kwiaty”, „Przy mrowisku”, „Stefek Burczymucha” , „ Pieśń o domu rodzinnym”, „A jak poszedł król…”,„ W piwnicznej izbie”, „ Tam, w moim kraju”, „Co słonko widziało”, „ Kraków”, „ O Wrześni ” / broniłam prawa dzieci do modlitwy w polskim języku /

- książeczki dla dzieci: „Na jagody”, „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”, „ O Janku Wędrowniczku”

- nowelki: „ Nasza szkapa”, „ Dym”, „ Miłosierdzie gminy”

W 1908 r.  opublikowano "Rotę". Jest to  jeden  z najważniejszych moich wierszy. „Rota” stała się  pieśnią patriotyczną. Utwór powstał pod wpływem oburzenia prześladowaniami polskości w zaborze pruskim. Muzykę do „ Roty” napisał Feliks Nowowiejski. Pieśń została po raz pierwszy wykonana publicznie 15 lipca 1910 r. na uroczystości odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie zorganizowanej w rocznicę 500-lecia bitwy pod Grunwaldem.

Na do widzenia, dam Wam radę, Drodzy Uczniowie. Zdobywajcie wiedzę, bo nie zawsze dzieci mogły się uczyć i mówić w ojczystym języku!

Dorosłym, życzę dużo cierpliwości i sukcesów w pracy. Czuwajcie nad młodymi Polakami !

koszałek opałek

/Razem z Koszałkiem Opałkiem „słuchałam” uważnie i spisałam – JW /


Zapraszamy do udziału w Konkursach poświęconych naszej Patronce !

Ogłaszamy zdalny Konkurs poświęcony Marii Konopnickiej – naszej Patronce.


Uczniów klas IV-V zapraszamy do opracowania ciekawostek dotyczących życia i twórczości Poetki
. Może to być:

- ozdobiony wykaz utworów,

- ciekawie zapisany życiorys,

- ładnie wypisane cytaty z utworów wraz z podaniem tytułów utworów, i propozycji odpowiedzi,

- przejrzyste zapisanie pytań do treści utworów i propozycja odpowiedzi,

-narysowanie komiksu lub rebusów do treści utworu,

- może to być ciekawostka wymyślona przez Was.

 

Uczniów klas VI-VIII zapraszamy do wykonania prezentacji o życiu i twórczości Marii Konopnickiej / w programie PowerPoint lub podobnym /.

Weźcie pod uwagę, że prezentacja powinna być ciekawa i merytoryczna - zgadzająca się z życiem i twórczością Marii Konopnickiej.

Podajcie źródło z jakiego korzystaliście, pamiętajcie, że czyjeś prezentacji w całości nie możecie sobie przypisać !

Macie czas do następnego poniedziałku- 25 maja 2020 r.  / . Prace proszę wysłać pocztą elektroniczną. Każdy uczeń przesyła swojemu nauczycielowi- Poloniście.

Wszyscy uczestnicy otrzymają pochwały z zachowania, oceny z języka polskiego, najlepsze prace zostaną umieszczone na stronach internetowych Szkoły, może dołączymy dyplomy online.

 

Organizatorzy- nauczyciele Poloniści


„KALEJDOSKOP NADZIEI 2020” – Konkurs Fotograficzny

Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Nadzieja w Krakowie serdecznie zaprasza dzieci i młodzież w wieku od 13 do 26 lat z terenu Rzeczypospolitej Polskiej do wzięcia udziału w Konkursie Fotograficznym pn. „KALEJDOSKOP NADZIEI 2020”.
Konkurs jest spojrzeniem oczami dzieci i młodzieży na okres pandemii  w Polsce; życia w domu w czasie kwarantanny wiosną 2020 roku; dostrzeżeniem  wielkiego oddania ludzi, którzy nieśli innym nadzieję; utrwalaniem na zdjęciach aktów patriotyzmu i działań na rzecz Polski i Polaków w trudnym dla społeczeństwa czasie pandemii.

Celem Konkursu jest również rozwijanie wśród dzieci i młodzieży kreatywności, wrażliwości artystycznej i spojrzenia na otaczającą rzeczywistość przez pryzmat wydarzeń zachodzących w Polsce wiosną 2020 roku.

Konkurs trwa do 20 czerwca 2020 r. Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi w dniu 20 lipca 2020 r.

Prace konkursowe można przygotować w trzech kategoriach:

  1. Wiosna 2020 w domu.
  2. Ludzie nadziei.
  3. Patriotyzm w czasie pandemii.
https://kuratorium.krakow.pl/kalejdoskop-nadziei-2020-konkurs-fotograficzny/
[Ewa Skóra]