
Projekt: " Poznaj Polskę 2022 "
Wyżyna Lubelska i Roztocze
W dniach 06.06.2022 – 08.06.2022r. odbyła się wycieczka na wschodnie obszary naszego kraju w ramach projektu „ Poznaj Polskę 2022 ” w której uczestniczyli uczniowie klas piątych i siódmych.
Celem projektu było poznawanie walorów przyrodniczych, kulturowych, historii i tradycji Lubelszczyzny i Roztocza. Wiedza, która uczniowie zdobyli na lekcjach, mogli teraz praktycznie ugruntować podczas zwiedzania cennych obiektów przyrodniczych i kulturowych wędrując przez ten piękny region Polski.
W pierwszym dniu wycieczki zwiedziliśmy urokliwe miasteczko Kazimierz Dolny ,leżące na dawnym nadwiślańskim szlaku handlowym , którego początki sięgają XI w. Miasto otaczają liczne wąwozy lessowe , które są głównym elementem krajobrazu. Z Kazimierza udaliśmy się do pałacu w Puławach. Spacerując po parku i oglądając pałac zapoznaliśmy się z dziejami rodów magnackich: Lubomirskich, Sieniawskich i Czartoryskich, które kolejno zarządzały rezydencją. Z Puław udaliśmy się do punktu noclegowego w Zamościu. W drugim dniu zwiedzaliśmy Zamojskie Stare Miasto o unikatowym zespole architektoniczno- urbanistycznym dzięki któremu zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wielokulturowość mieszkańców miasta wpłynęła na różnorodną i piękna zabudowę miejską. Na Rynku wysłuchaliśmy hejnał , który rozlegał się z wieży ratuszowej na trzy strony świata. Następnie udaliśmy się na Roztocze – krainę konika polskiego , który żyje na wolności wśród lasów Roztoczańskiego Parku Narodowego. Mogliśmy podziwiać i wysłuchać ciekawych historii o Kościele na wodzie, zobaczyliśmy browar zamojski w Zwierzyńcu i podziwialiśmy piękny krajobraz terenu słuchając opowieści przewodnika.
Trzeci dzień wycieczki spędziliśmy w Lublinie i pobliskiej kuźni w Wojciechowie. Kuźnię nieprzerwanie od 102 lat prowadzi jedna rodzina. W 1920 r. założył ją Michał Ostrowski, a obecnie prowadzi jego wnuk Roman Czerniec. Uczestniczyliśmy w pokazie pracy kowala, widzieliśmy jak wykuwa się podkowy i różne ozdoby z metalu, zakupiliśmy pamiątki związane z kowalstwem. Nieopodal znajduje się wspaniała Wieża Ariańska , w której mieści się muzeum kowalstwa tego regonu. Następnie ruszyliśmy do Lublina, gdzie zwiedzaliśmy historyczny zespół architektoniczno- urbanistyczny miasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zamku , który góruje nad miastem na jednym z siedmiu wzgórz. W ciekawą opowieść o Starówce i historii miasta wprowadziła nas pani przewodnik, wcielając się w mieszczkę z przeszłości. Ciekawe legendy i opowieści przewodniczki przeniosły nas do dawnych czasów, dzięki czemu : poznawaliśmy codzienne życie ludności, podziwialiśmy piękne zabudowania, wędrowaliśmy zakamarkami miasta, które kryje jeszcze wiele nieznanych tajemnic. Po posiłku w Mc Donald udaliśmy się w drogę powrotną do Nowego Brzeska. Wycieczka dostarczyła nam wielu wspaniałych wrażeń i była wartościową lekcją, która pozostanie długo w pamięci.
Opiekunowie: Sylwia Szywalska , Anna Madejska, Beata Zapała, Maria Bąk.
Zdjęcia dołączone w galerii.
Wycieczka klas czwartych do Niepołomic i Krakowa
2 czerwca 2022r. uczniowie klasy 4a i 4b wraz z Wychowawczyniami: Panią Ewą Skórą i Panią Elą Kiszką oraz polonistką Jadwigą Wędel udali się na wycieczkę do Niepołomic i Krakowa. Celem wyjazdu była lekcja przyrodnicza w Izbie Leśnej w Niepołomicach, wizyta w kinie na seansie filmowym oraz pełne niespodzianek zajęcia w Muzeum Iluzji w Krakowie.
Najpierw udaliśmy się do Izby Leśnej w Niepołomicach. Podzieleni na dwie grupy poznawaliśmy eksponaty znajdujące się w salach Izby Leśnej. Podziwialiśmy zwierzęta, które można spotkać w Puszczy Niepołomickiej (jelenie, sarny, dziki), słuchaliśmy jednocześnie odgłosów ptaków i opowieści, które kierował do nas pracownik nadleśnictwa. Wspólnie stworzyliśmy definicję lasu, poznaliśmy jego funkcje oraz dowiedzieliśmy się na czym polega praca leśnika. Duże wrażenie wywarła na nas olbrzymia powierzchnia lasów w średniowieczu sięgająca niemal od Krakowa po Sandomierz, którą tworzyły nieprzebyte, „niepołomne” puszcze. Zdobytą na lekcjach przyrody wiedzę mogliśmy pogłębić i utrwalić, bezbłędnie rozpoznając wiele gatunków zwierząt, ukryte w skrzyniach skarby w postaci liści drzew, owoców, ptaków. Świetnie bawiliśmy się udostępnionymi dla nas pomocami iz uwagą obejrzeliśmy film edukacyjny o życiu lasu.
Po zakończeniu wizyty w Izbie Leśnej udaliśmy się do Krakowa. Najpierw obejrzeliśmy film w Cinema City w Galerii Kazimierz pt. „Detektyw Bruno”. Z zapartym tchem śledziliśmy losy Oskara, który ze swoim idolem – bohaterem telewizyjnego serialu tytułowym Brunem – próbował odnaleźć ukryty przez rodziców urodzinowy skarb. Film był pełen humoru, ale też wzruszał. Chłopiec nie tylko odnalazł prezent, ale zyskał też przyjaciela. Pomógł także Detektywowi doceniać ludzi oraz to, co w życiu naprawdę ważne – dobrzy i życzliwi ludzie, a nie lajki od fanów.?...
Po seansie udaliśmy się na posiłek, a następnie wyruszyliśmy do niezwykłego Muzeum Iluzji. To jest niesamowite miejsce w przepięknym starym dworku w Krakowie, gdzie w magiczny sposób z nauka miesza się z iluzją. Mogliśmy tu poznać niezwykłe wynalazki naukowe prezentowane razem z tajemniczymi dziełami sztuki i ciekawymi łamigłówkami. Wyjątkowe spotkanie ze światem optycznych złudzeń wzbogacone było interaktywnymi zabawami - rysowanie światłem, tworzenie cieni i niezapomnianymi chwilami w świecie do góry nogami. Po zajęciach z Panią Przewodnik, udaliśmy się do sklepiku, gdzie mogliśmy kupić niezwykłe pamiątki związane z tym miejscem, np. trójwymiarowe obrazki i zakładki, puzzle, magnetyczne kule oraz różnego rodzaju gry.
Pełni wrażeń wróciliśmy do Nowego Brzeska marząc o naukowych odkryciach.
Opiekunowie: E.Skóra, J.Wędel, E.Kiszka




Przedszkolna przygoda!
- wycieczka starszaków do zagrody edukacyjnej
Na miejscu czekały na wszystkich wspaniałe atrakcje - dmuchańce, tory przeszkód, park linowy, trampoliny, jednym słowem to co dzieci lubią najbardziej!

Po wielu atrakcjach przyszedł czas na wspólnego grilla.




wych. Anita Maćkowska
Przytul się do drzewa!

doprowadzić do pożaru. Gest przytulenia się do drzewa pokazuje, że kochamy nasze Polskie lasy i chronimy je przed powstawaniem pożarów.
sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów !!!
Faktem jest, że drzewoterapia, czyli zielona energia drzew ma niesamowity, uspokajający wpływ na nasze zachowanie.
Dzięki akcji PRZYTULENIU się do DRZEWA nie tylko pokażemy mądrą postawę leśną, ale i zyskamy coś dla siebie.

